صلوات خاصه
  • اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الْإِمَامِ التَّقِیِّ النَّقِیِ‏ وَ حُجَّتِکَ عَلَى مَنْ فَوْقَ الْأَرْضِ وَ مَنْ تَحْتَ الثَّرَى الصِّدِّیقِ صَلاَةً کَثِیرَةً تَامَّةً زَاکِیَةً مُتَوَاصِلَةً مُتَوَاتِرَةً مُتَرَادِفَةً کَأَفْضَلِ مَا صَلَّیْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَوْلِیَائِکَ

درباره ما

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا علیک آلاف التحیه و الثناء
زیارت پیاده حضرات معصومین سنت دیرینه ای است که مورد توجه خاص حضرات معصومین علیهم الاسلام بوده خصوصا حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام که در تاریخ آمده است ۲۵ بار با پای پیاده به زیارت بیت الله الحرام رفتند و می فرمودند:
” من حیا می کنم به زیارت بیت الله بروم در حالی که با پای پیاده نروم”.

علمای عالم تشییع نیز با تاسی از ائمه اطهار علیهم السلام اقدام به زیارت با پای پیاده می نمودند که می توان به اسم شیخ انصاری ، ملاصدرا ، حضرت ایت الله بافقی و نیز از بیت حضرت امام (ره) شهید مصطفی خمینی و نیز شهید مدنی که با همراهی عده ای از علمای ایران با پای پیاده به مشاهد اهل بیت علیهم السلام مشرف می شدند. درسیره اکثر علما آمده است که هرشب جمعه از نجف رهسپار زیارت حضرت سید الشهدا علیه السلام با پای پیاده می شدند.

ثواب زیارت حضرت رضا علیه السلام به فرموده پسر بزرگوارشان حضرت جواد الائمه علیه السلام بیش از ثواب حضرت سید الشهدا علیه السلام است. در روایت دیگری آمده است که زائر حضرت رضا علیه السلام همانند کسی است که خدا را در عرش زیارت کرده است. لذا بسیاری از مشتاقان زیارت بارگاه نورانی حضرت رضا علیه السلام هرساله با پای پیاده رهسپار راهی عشق می شوند.

علمدار این سنت در ایران بی شک مرحوم حجت الاسلام ابوترابی رحمت الله علیه میباشد که شوق زیارت با پای پیاده را در جان جوانان شعله ور نمود که در همین خصوص جمع کثیری از جوانان قمی سالیان متوالیست که در کاروان پیاده هیئت یازینب قم همنوا با کاروان پیاده روی مرحوم ابوترابی از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها تا آستان علی ابن موسی الرضا علیه السلام را  پیاده می پیمایند.
هیات یازینب سلام الله علیها مفتخر است با عنایت حضرت رضا علیه السلام تا کنون ۱۳ سال پیاپی کاروان پیاده زیارت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام را برگزار میکند.
در این کاروان که از کل کشور برای حضور در آن ثبت نام می کنند و حاضر میشوند سختی های سفر را به جان بخرند تا که عنایتی از حضرتش را کسب کنند لذا کاروان سراسر نور و معنویت را به همراه خود دارد.
ولی متاسفانه  به علت اینکه معارف زیارت پیاده در بین مسئولین فرهنگی کشور مغفول مانده است مسئولین کاروان در فراهم نمودن امکانات دچار مشکلات زیادی هستند که البته لذت وصال با سختی راه شیرین تراست که فرمود افضل الاعمال احمزها

کاروان در طول مسیر خود که حدود ۲۰ روز طول می کشد از شهرهای قم، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار، نیشابور عبور می کند و سرانجام به وصال مشهد الرضا نائل می گردد.

این سایت متعلق به هیئت یازینب است.

1396, قالب Goodnews توسط تیم ثامر پویا داده پرداز ترجمه شده است.