خانه / اشعار و منابر / روز هشتم محرم الحرام ۱۴۴۰ حجت الاسلام والمسلمین ضیایی

روز هشتم محرم الحرام ۱۴۴۰ حجت الاسلام والمسلمین ضیایی

یکی دیگر از میادین تقابل رذائل وفضائل در نهاد انسان جنگ و ستیزه بین قیام و جهاد در راه خدا و قعود و عدم حرکت است.
بنا نیست ما در دین‌داری همیشه مصرف‌کننده باشیم هر کسی که متدین به دین خاصی می‌شود باید لوازم دین‌داری آنرا رعایت کند و ملتزم به آن بشود. خداوند متعال دوست دارد اگر نعمتی به بنده‌اش می‌دهد تجلی آن نعمت را در بنده‌اش ببیند و از آن نعمت سؤال خواهد پرسید «ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ» (سورۀ تکاثر، آیه ۸)
امام حسین(علیه السلام) در دعای عرفه می‌فرماید «واجعل سمعی و بصری الوارثین منّی» (مفاتیح الجنان، دعای عرفه) یعنی خدایا این چشم‌ها و گوش‌های من معارفی شنیده‌اند و دیده‌اند و تو آن‌ها را وارث من بگردان یعنی جوارح هم به نسبت کسب معارفشان باید کاری انجام بدهند ما نباید خنثی و قاعد (نشسته) باشیم.
این خداوند است که مجاهدین را بر قاعدین فضیلت داده است «فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِینَ عَلَى الْقَاعِدِینَ» (سورۀ نساء، آیه ۹۵) ما باید نسبت به پتانسیل‌هایمان کاری انجام دهیم و یاری کنیم دین خدا را، حتی اگر آبرویی داریم این را صرف کنیم در راه خدا این‌ها همگی مصداق «إِن تَنصُرُوا اللَّهَ» (سورۀ محمد، آیه ۸) است و اگر این جهادها و قیام‌های به ظاهر کوچک را انجام دادیم آن وقت است که اگر صدای «هل من ناصری» شنیدیم با سر بشتابیم و لبیک بگوییم.

رذیلۀ مقابل قیام، “قعود” است، اگر کسی اهل قیام نبود و قائد شد دو بلا بر سرش خواهد آمد:
۱. دائما دچار مشکلات متعدد و فراز و نشیب و گره در زندگی می‌شود و این در حالیست که از نصرت الهی خبری نیست چرا که خودش جزو ناصران الهی نبوده است.
۲. آنچه را که به دست آورده است را از دست می‌دهد در حالی که این از دست دادن به یکباره نیست بلکه شیطان آن را خطوه خطوه و گام به گام از او سلب می‌کند و با سواستفاده از روزمرگی او ذره ذره دینش را از او می‌گیرد اما اگر اهل جهاد و قیام بشویم اجر عظیم است که پاداش اوست (سورۀ نساء، آیه ۹۵)
این اجر عظیم چیست؟
۱. خدا خودش را کمک می‌کند و اگر خدا کمک کند هیچ کسی نمی‌تواند مانع شود «وَإِنْ یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ» (سورۀ یونس، آیه ۱۰۷)
۲. هر چیزی که به دست آورده‌ای نه تنها حفظ می‌شود بلکه بیش از آن می‌شود «الَّذِینَ اهْتَدَوْا زَادَهُمْ» (سورۀ محمد، آیه ۱۷)

مودت اهل بیت(علیهم السلام) در دل همۀ انسان‌ها ریخته شده است که حتی آن نصرانی با دیدن رأس مطهر امام حسین(علیه السلام) آن‌گونه واله و شیدای ابی عبدالله(علیه السلام) گشت. مودتی که در دل ما ریخته شده است را ما باید به کار بیندازیم و توسط قیام و جهاد تبدیل به محبت کنیم، این محبت است که نتیجه‌اش تبعیت است «إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی» (سورۀ آل عمران، آیه ۳۱)
در روایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) هست که هر کسی که دو روز پی در پی او مثل هم باشد او مغبون است. ما باید تلاش کنیم که روزهایمان مثل هم نباشد از محرم سال ۱۴۳۹ تا محرم ۱۴۴۰ اضافه شده باشد حتی مساوی هم نباشد که مغبون می‌شویم.
هیئت یا زینب (سلام الله علیها)